G Y R O

Rudolf Kubík

Terminológia v digitálnej fotografii – koliesko režimov

február 24th, 2014

EOS 650DNie som odborník vo fotografii, skôr ide o jednu z mojich záľub v ktorej som začiatočník. Pre mnohých začiatočníkov sú niektoré skratky a názvy v digitálnej fotografii španielskou dedinu. Podobne som na tom bol aj ja. Niektoré veci, ktoré som sa naučil vám rád vysvetlím.
Všeobecné výrazy a skratky sú vo fotografickej praxi rovnaké, avšak niektoré funkcie a ich názvy sa môžu líšiť od typu fotoaparátu a jeho značky. Ja konkrétne vychádzam z funkcií Canon EOS 650D, takže niektoré parametre a funkcie sú opisované na tomto skvelom fotoaparáte.

Uzávierka, Clona, ISO

Uzávierka (Shutter)

Uzávierka alebo expozičný čas – ako dlho je otvorený priezor na senzor (v minulosti na film). EOS 650D disponuje rozsahom od 1/4000, čiže štyri-tisícina sekundy až do  30″ (sekúnd). Posledná možnosť nastavenia po 30 sekundách je tzv. BLUB čo je „nekonečno“, resp tak dlho, ako držíte tlačítko spúšte.

Clona

Clona je priezor, ktorý reguluje množstvo svetla dopadajúce na senzor.  Ak ste sledovali hviezdnu bránu, tak tam mali na nej inštalovanú tzv. „iris“. Tvar clony je veľmi podobný. Skladá sa z niekoľkých lamiel ktoré sa do seba zasúvajú. Označuje sa písmenom „F“. Čím väčšie číslo clony, tým viac je zatvorená a teda menej svetla prepúšťa. S týmto som mal dlho problém, stále som mal pocit, že väčšie číslo by malo znamenať viac svetla, no nie. Rozsah clony je vecou použitého objektívu. Napríklad na Canon EFS 18-135mm je rozsah pri minimálnej ohniskovej vzdialenosti F3,5 až F22.

ISO

ISO je citlivosť senzoru. Čím je číslo ISO menšie, tým je citlivosť senzoru nižšia. Najväčší problém citlivosti digitálnych fotoaparátov je v šume. Čím väčšiu citlivosť nastavíme, tým väčší šum sa na fotografii prejaví. Záleží to aj od kvality fotoaparátu. Pri drahých kusoch sa šum, resp. zrno, začne prejavovať neskôr ako pri tých lacnejších. Canon 650D disponuje rozsahom od ISO100 do ISO 12800. Mne sa však zdá, že už ISO6400 je prakticky na hrane únosnosti.

Hĺbka ostrosti

Uzávierka, clona a ISO tvoria takzvaný expozičný trojuholník. Ide o tri najzákladnejšie parametre ktoré si musí fotograf osvojiť. Dolaďovaním týchto parametrov meníme nie len svetelné vzhľad fotografie, ale aj hĺbku ostrosti.

Bežné objektívy nevedia zaostriť na predmety v rôznej vzdialenosti. Naozaj ostrý objekt je len ten na ktorý sme zaostrili, ostatné sú viac, či menej rozmazané. Rozsahu v ktorom sa nám obraz ešte javí ostrý, hovoríme hĺbka ostrosti. Ako presne ju meníme v tomto článku vysvetľovať nebudem.

Základné fotografické režimy

koliesko

M – manual

Kompletne manuálny režim znamená to, že všetky parametre fotenia je potrebné nastaviť ručne. Automatické zaostrovanie a ISO sem nespadá, tie je možné nastaviť ako ručne, tak aj automaticky, bez ohľadu na zvolený režim fotenia.

Av – priorita clony

V tomto režime meníme hodnotu clony manuálne a rýchlosť uzávierky mení elektronika fotoaparátu, tak ako považuje za vhodné (ISO môžeme meniť, alebo necháme na hodnote AUTO). Tento režim je najpoužívanejší a je vhodný na väčšinu bežných fotografií.

Tv – priorita uzávierky

Uzávierku nastavíme manuálne a clona bude otváraná podľa vyhodnotenia elektroniky fotoaparátu. Tento režim je vhodný pri fotení pohubujúcich sa objektov, keď chceme zachytiť ich pohyb tak nastavíme rýchlosť uzávierky na pomalú. Čím bude číslo uzávierky väčšie, týb bude fotografia dynamickejšia. Pozor, ak fotíme z ruky a nastavíme príliš pomalú uzávierku, môže byť celý obraz rozmazaný, spôsobený pohybom nášho tela.

P – programová automatická expozícia

V tomto režime sa uzávierka aj clona nastavujú automaticky. V podstate ide o takmer plne automatický režim, s tým rozdielom, že fotoaparát nám dovolí ešte nastaviť iné parametre ako napríklad ISO. Na tomto režime je veľmi zaujímavé to, že pri polovičnom stlačení spúšte, môžeme kolieskom meniť hodnoty uzávierky aj clony spolu naraz tak, že ich pomer zaručuje stále rovnakú svetelnosť fotografie.  Takže môžeme predĺžiť čas expozície, ale zároveň sa nám aj viac zavrie clona.

Parametrov fotenia je omnoho viac, ja tu opisujem len tie tri základné z expozičného trojuholníka. Takmer všetky nasledujúce režimy je možné dosiahnuť aj správnym manuálnym nastavením. Ide len nejakú nadstavbu pre nás laikov, ale nehanbite sa ich používať. Všimol som si, že ich používajú aj profíci, len sa to asi boja priznať :).

A+ – automatický inteligentný scénický režim

Ak dáme fotoaparát do roky človeku ktorý vôbec nerozumie jeho parametrom, je tento režim fotenia ideálny. Ako uvádza manuál k EOS 650D, ide o režim ktorý nedovolí urobiť nepodarok :). Pri písaní tohoto článku som to musel vyskúšať, lebo som tento režim vlastne ešte nikdy nepoužil. Výsledok bol celkom v poriadku.

Piktogram: preškrtnutý blesk

Ide o plnoautomatický režim v ktorom je však blokovaný blesk.

CA – kreatívny automatický režim

Výborná vec pre lenivých fotografov, ktorí chcú ohúriť úžasnou hĺbkou ostrosti, ale nechce sa im hrať s nastaveniami fotoaparátu, alebo na to nemajú práve čas. V tomto režime sa nedá nastaviť prakticky nič iné, ale bežcom meniť hĺbku ostrosti, teda či má byť pozadie za objektom rozmazané, alebo ostré. O nastavenie ostatných parametrov sa stará elektronika.

Piktogram: hlava – portrét

V tomto režime sa elektronika snaží o čo malú hĺbku ostrosti (ostrý je len objekt záujmu) a zároveň zjemňuje, vyhladzuje tiene tváre. Na portrét je vhodný ostrý objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou, napríklad 50mm. Tento režim som tiež ešte nikdy nepoužil.

Piktogram: krajina

Režim ktorý sa snaží udržovať veľkú hĺbku ostrosti, teda všetko je čo najostrejšie. Inak ide znova o plne automatický režim v ktorom nie je možné zmeniť ani ISO.

Piktogram: kvietok – detail (makro)

Podľa mňa úplne zbytočný režim, ktorý som vôbec nepochopil. Jediná rada odo mňa znie, ak fotíme makro a nemáme makro objektív, nastavme čo najväčšiu ohniskovú vzdialenosť a čo najviac sa priblížme ku fotenému objektu. Ale pozor na to, od akej minimálnej vzdialenosti náš objektív dokáže zaostriť.

Piktogram: bežec – šport

Vhodný režim, ak napríklad fotíte skok do výšky a potrebujete zachytiť ten pravý moment športovca nad žrďou. Spúšť stlačíte tesne pred skokom a pustíte po zoskoku. Fotoaparát zhotoví sériu fotografií s tým, že na daný objekt v pohybe sa snaží automaticky stále zaostrovať.

Piktogram: človek a hviezda – nočný portrét

Ide o režim s bleskom, ktorý zaostrí a odfotí objekt v popredí, ale zároveň zvýrazní pozadie nočného mesta.

Piktogram: mesiac a budova – nočná scéna z ruky

Je to zaujímavý režim ktorý zhotoví 4 fotografie a skombinuje ich tak, aby výsledná fotografia vyzerala čo najlepšie. Napriek tomu, že sa režim volá „nočná scéna z ruky“ veľmi dobré výsledky sa mi bez statívu nepodarili dosiahnuť. Zrejme nemám takú pevnú ruku ako výrobca 🙂

Piktogram: človek a slnko – Ovládanie HDR podsvietenia

HDR je skratka pre techniku kombinovania fotografií s rôznou expozíciou. Ak napríklad fotíte stredne osvetlený okolo ktorého sú silné tiene a v jeho pozadí je veľmi svetlá obloha, HDR je riešenie. Presvetlená (preexponovaná) fotografia zvýrazňuje detaily schované v tieni. Normálne exponovaná fotografia zobrazí objekt stredne osvetlený a podexponovaná fotografia zvýrazní detaily na inak svetlej oblohe. Ak tieto tri fotografie skombinujeme do jednej, pričom z každej z nich použijeme „to najlepšie“, hovoríme o HDR fotografii.

EOS650D a jeho posledná funkcia na režimovom koliesku nám prináša takúto možnosť, priamo v sebe, bez použitia externých programov. Fotoaparát zhotoví tri fotografie, ktoré skombinuje. Odporúčam však pri tomto režime používať statív, aby bol posun medzi jednotlivými fotkami čo možno najmenší, inak bude výsledok rozmazaný.

Fotošop zvláda HDR výborne, čoskoro pripravím na túto tému videotutoriál.

S expozičným trojuholníkom sa môžete pohrať tu: http://www.kamerasimulator.se/
Ide len o približné znázornenie princípu, je to len simulátor.

 

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*